طلاق توافقی

طلاق توافقی

 در طلاق توافقی زمانی که زن و مرد مطمئن شدند که زندگی آنها به بن بست رسیده برای دوری از سرو صدا ، رفت و آمد و جنجال های بی موردی که جلسات دادگاه ها بوجود می آید و به ویژه برای سریع تر جداشدن از گزینه طلاق توافقی استفاده می کنند. همه اقدامات مربوط به مسائل زندگی مشترک از جمله مطالبه مهریه ، نفقه ، حضانت فرزند  و جهیزیه  و … براساس توافقات زن و شوهر در طلاق توافقی صورت می گیرد. در فرآیند طلاق توافقی زن و مرد میتوانند برای سریع تر و بهتر صورت گرفتن پروسه طلاق توافقی خود اقدام به اخذ وکیل پایه یک دادگستری کنند که در ادامه مزایای آن را برایتان بازگو می کنیم. برای جاری شدن صیغه طلاق از راه طلاق توافقی ، زن و شوهر باید با شناسنامه و عقد ‌نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و پس ازتوافق بر سرمسائل مشترکشان دادخواست را طبق روال معمول تقدیم دادگاه کنند. دادگاه به آنها تکلیف می‌کند که هر یک از زوجین داوری از میان بستگانشان معرفی کند که این داوران باید با زوجین مذاکره کرده و سعی در مصالحه آنها داشته باشند. اگر داوران به نتیجه‌ای نرسیدند ، گزارش خود را به دادگاه ارایه می‌دهند و دادگاه نیز بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند و آنها می‌توانند با ارایه گواهی به دفترخانه طلاق ، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند. گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه اعتبار دارد ، یعنی اگر زوجین ظرف ۳ ماه آن را اجرا نکردند ، دیگر اعتباری ندارد.

معایب طلاق توافقی

طلاق یکی از بزرگترین آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود که صدمات جبران ناپذیری را برای زن و مرد و فرزندان برجای می‌گذارد. علاوه بر تمام معایبی که خود طلاق دارد از آنجایی که روند این نوع از طلاق سریع تر از روش های معمولی است به دلیل نتیجه گیری سریع ، احتمال تصمیم گیری نادرست و پشیمانی بعد از طلاق بسیار زیاد است. به ویژه که امروزه هم برای جدایی دیگر نیازی به پوشیدن کفش های آهنین نیست ، با طلاق توافقی بسیار راحت تر از روش های دیگر طلاق ، زن و مرد از هم جدا میشوند. در طلاق توافقی زوجین هر کدام دلایلی برای طلاق توافقی دارند که می تواند طرفین را مجاب به جدایی کند. در طلاق توافقی ، زنان مهم ترین دلایل خود را برای طلاق ، فحاشی و ضـرب وشتم شوهر، ، ناسازگاری ، تنفر از شوهر، توجه نکردن شوهر به خواست ها و توقعات همسر، دخالت خـانواده شـوهر، عـدم تحمل شوهر و لجبازی های او برشمرده اند. در مقابل مردان نیز مهم ترین دلایل خود را برای جدایی به این صورت بیان کرده اند: علاقه نداشتن به زن ، بدبینی به زن ، تمکین نکردن ، استقلال نداشتن زن (وابستگی به خانواده) ، علاقه نداشتن به همسر، دخالت اطرافیان و ناآگاهانه بودن ازدواج.

ازدیگر معایب طلاق توافقی آن است که شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر پس از صدور حکم ندارد لذا برای حل این مشکل بهتر است طرفین الزام رفتن به محضر را هم جزئی از تعهدات خود ذکر کنند تا بتوان از طریق دادگاه الزام شوهر را به آنچه تعهد داده درخواست کرد.

مزایای طلاق توافقی

 • کوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق
 • عدم تشكیل پرونده‌های متعدد در دادگستری
 • جلوگیری از رجوع مكرر زوجین به محل دادگستری
 • دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی‌ عدم سازش
 • درگیری كمتر و كاهش تنش بینابین خانواده‌های زوجین و فرزندان
 • مدت‌ دار بودن این گواهی در عرض 3 ماه كه سبب حفظ دوام عقد نكاح است در حالی‌كه در حكم طلاق 

بدون مدت اجرایی است هر لحظه دوام زندگی تهدید می‌شود.

با تمام این صحبت ها اگر زوجین واقعا به مرحله ای رسیده باشند که پی ببرند انتخابشان برای ادامه زندگی اشتباه بوده است ، طلاق توافقی یکی از بهترین و پخته ترین راه حل های مواجه با این مشکل است. طلاق توافقی در این شرایط بسیار بهتر از نابود کردن آینده و احساس و عواطف هر  یک از زوجین است. در اینجا می توان به این راه را مانند راهی برای نجات زندگی فرد و حتی یک فرصت دوباره برای آغازی بهتر نگاه کرد. البته همه اینها به آن معنی نیست که بلافاصله با پدید آمدن اختلافی کوچک که میتوان از طریق تامل و صحبت منطقی راه حلی برای آن پیدا کرد ، اقدام به طلاق توافقی کنید و عجولانه تصمیم بگیرید.

طلاق توافقی توسط وکیل

با وجود سریع تر صورت گرفتن طلاق توافقی نسبت به طلاق از راه های دیگر اما باز هم برای هرچه سریع تر رخ دادن و دوری از نزاع و درگیری و عدم برخورد طرفین درطی فرآیند طلاق وکیل می تواند به راحتی امور موکل را دست گرفته و اقدامات لازم را برای اجرای صیغه ی طلاق توافقی انجام دهد.

مزایای طلاق توافقی توسط وکیل

 • انجام مراحل طلاق توافقی توسط وکیل به دلیل آشنا بودن به شعب دادگاه و رویه آن ها ظرف مدت هفت تا ده روز کاری  و حتی کمتر انجام خواهد شد.
 • در صورت اختیار وکیل پایه یک نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد در تمام مراحل طلاق توافقی دادگاه نیست.
 • عده ای از مردم با توجه به شخصیت ، شغل و سایر مسایل معتقدند که اگر در مجتمع قضایی خصوصا دادگاه خانواده حضور پیدا کنند چه بسا که با شخص آشنا و یا از اقوام رو به رو شوند و این به زعم آن ها برای آبرویشان خوب نیست ، گذشته از درست و غلط بودن این اعتقاد که جنبه شخصی دارد ، بودن وکیل به جای موکل این مشکل را حل می کند.
 • بی شک یکی از آسانترین و سریعترین پرونده ها طلاق توافقی است ، اما اهل فن می دانند در جایی که توافق های زوجین زیاد ، مدت دار و یا پیچیده است ، نیاز به کسی است که از اطلاعات حقوقی کافی برخوردار باشد و به ظرایف و دقایق طلاق توافقی آگاه باشد. لذا توصیه بر این است که حتی الامکان در تمام مراحل از وکیل پایه یک استفاده کنید.
 • قابل ذکر است که گاهی در هنگام طلاق بین بعضی از زوجین بی اعتمادی شدید وجود دارد و زوجین بیم آن را دارند که طرف مقابل ممکن است اصطلاحا سر او کلاه بگذارد. برای جلوگیری از این موضوع، داشتن وکیل بهترین راه حل است.
 • توافقات زن و مرد در طلاق توافقی توسط وکیل صورت جلسه و مطابق آن حکم صادر میشود.
 • اجرای صیغه طلاق هم بدون حضور زن و مرد و توسط وکیل صورت  می گیرد.

نکته های مهم در طلاق توافقی

 • باید توجه داشته باشید که در طلاق توافقی یک وکیل پایه یک نمی تواند هم از طرف زوج و هم از طرف زوجه وکالت بپذیرید.
 • اگر زوجه از زوج وکالت طلاق را داشته باشد وکیل پایه یک دادگستری ، در حقیقت وکیل با واسطه ی زوج خواهد بود. در نتیجه حضور زوجه در دادگاه و امضای دادخواست و سایر مدارک از طرف او الزامی است. در غیر این صورت باید هر کدام از طرفین دو نفر وکیل دادگستری برای انجام فرآیند طلاق توافقی خود وکالت بدهند.
 • گواهی عدم امکان سازش سه ماه اعتبار داشته و پس از سه ماه اگر طرفین اقدام نکنند ، باطل می شوند.

اسناد لازم جهت طلاق توافقی

برای انجام و ثبت هر گونه طلاق در دفاتر رسمی طلاق باید از دادگاه گواهی عدم امکان سازش را دریافت کنید و سپس گواهی را به دفاتر طلاق برای ثبت رسمی و صدور طلاقنامه ارائه نمایید.

مدارک ذیل به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود شما یا وکیل شما تقدیم میشود:

 • سند ازدواج
 • شناسنامه یا کارت ملی زوج
 • شناسنامه یا کارت ملی زوجه
 • وکالت نامه محضری طلاق ( الزامی نیست، فقط در صورت اعطای وکالت در طلاق)
 • توافق مبنی بر نحوه پرداخت یا بذل مهریه ، نفقه و تعیین تکلیف حضانت فرزند مشترک.
 • نظر واحد مشاوره خانواده در دادگاه
 • گواهی عدم بارداری زوجه.

 مراحل طلاق توافقی

برای انجام طلاق توافقی هر یک از زوجین و یا وکیل آن ها ، باید علاوه بر ذکر توافقات دو طرف در مسائل مهریه و نفقه و حضانت فرزند و … در دادخواست طلاق توافقی ؛ کپی شناسنامه زوجین و کپی عقدنامه را ضمیمه دادخواست طلاق توافقی زوجین کنند و برای ثبت طلاق توافقی به دادگاه خانواده مراجعه کنند.

پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی دادگاه از زوجه می خواهد گواهی عدم حمل و آزمایش بارداری را ارائه دهد. سپس طرفین به واحد مشاوه دادگاه خانواده ارجاع داده شده ، تا نظر مشاور هم ضمیمه دادخواست طلاق توافقی زوجین گردد. زمانی که مدارک لازم دادگاه جهت صدور گواهی عدم امکان سازش آماده شد زوجین می توانند با مراجعه به دفاتر رسمی طلاق برای  اجرا و ثبت حکم طلاق توافقی اقدام کنند. این مراحل تقریبا یک هفته تا ده روز طول می کشد. پس از آن زوجین می توانند با مراجعه به یکی از دفتر خانه های طلاق اقدام به ثبت رسمی طلاق نمایند. گواهی عدم بارداری نیز باید به دفترخانه طلاق ارائه شود.

نمونه دادخواست طلاق توافقی – متن دادخواست طلاق توافقی

خواهان خانم/آقای…
خوانده خانم/آقای…
وکیل  
خواسته طلاق توافقی
دلایل و منضمات 1.عقد نامه

2.شناسنامه زوجین

3.کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

نمونه دادخواست طلاق توافقی با بیان جزئیات توافق

خواهان خانم/آقای…
خوانده خانم/آقای…
وکیل  
خواسته طلاق توافقی
دلایل و منضمات 1.عقد نامه 2

.شناسنامه زوجین

3.کارت ملی زوجین

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. اصفهان در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که 314 سکه بهار آزادی می باشد 214 سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و 110 سکه باقی مانده به صورت ماهانه دو سکه پرداخت می گردد. فرزند مشترک دختر 5 ساله در حضانت مادر (زوجه) است و نفقه ایشان ماهانه چهارصد هزار تومان برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 188
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در چهارشنبه 10 مرداد 1397ساعت 19:22 توسط وکیل |